Dzisiejszy wpis rozpocznę od nudnych statystyk, ale może cyferki bardziej przemówią do Ciebie niż tekst.
43,9% OSÓB W WIEKU 65-74 LAT W POLSCE JEST BEZZĘBNYCH
Nie będziemy wnikać, co jest przyczyną takiego stanu uzębienia w naszym kraju, lecz zajmiemy się metodami odbudowy brakujących zębów i rekonstrukcją zgryzu przy brakach mnogich oraz bezzębiu.
Na tym krótkim filmiku możesz zapoznać się z konsekwencjami usunięcia zęba i niewstawienia jego „zastępcy”.
Jak widzisz, kiedy pojawia się luka po ekstrakcji, zęby sąsiednie zaczynają migrować. Ponieważ zęby lubią mieć sąsiadów, gdy ich braknie, przesuwają się do siebie, żeby „złapać kontakt”. Albo ze sobą- co zdarza się niezwykle rzadko, albo z dziąsłem- co pojawia się najczęściej. Wówczas wysuną się z zębodołu, odsłaniając szyjkę, a następnie korzeń. Pojawią się dolegliwości bólowe na zimno, ciepło, słodkie, kwaśne. Zbyt duże bierne wysunięcie się zęba może skończyć się ekstrakcją, gdyż ząb rozchwieje się na tyle, że nie będzie już dla niego ratunku.
Migracja zębów wzdłuż ich poziomej osi również spowoduje pojawienie się dolegliwości bólowych odczytywanych jako nadwrażliwość na bodźce termiczne. Ich położenie pod kątem 45 stopni sprzyja zaleganiu resztek jedzenia, co prowadzi do powstania ubytków próchnicowych. A także do dalszej destrukcji kości szczęki lub żuchwy prowadząc do niechybnej utraty kolejnych zębów.
JAK ODBUDOWAĆ BRAKUJĄCE ZĘBY?
Metod jest kilka. Zaczniemy od najprostszej jaką jest proteza osiadająca lub szkieletowa.
www.dentonet.pl
Jedyną ich zaletą jest niska cena.
Poprzez ucisk dziąseł, powodują dalszą destrukcję kości., co przekłada się na ich utrzymanie w jamie ustnej. Pojawia się dyskomfort i blokada psychiczna przed ich noszeniem, gdyż mogą wypaść. Zaburzenia estetyki (zaniżone dolne piętro twarzy dające wyraz twarzy staruszka), wymowy oraz pracy przewodu pokarmowego ze względu na brak możliwości prawidłowego rozdrobnienia pokarmów.
>A MOŻE COŚ NA STAŁE?
Przejdźmy teraz do odbudowania uzębienia w postaci protez stałych, czyli mostów.
Jak każdy most-potrzebuje do jego stworzenia filarów. Im dłuższe przęsło tym filarów musi być więcej. Zębami filarowymi są zęby z przodu i z tyłu luki.
Most przyklejany jest na stałe na specjalny cement stomatologiczny. Nie trzeba go wyjmować po każdym posiłku, w celu umycia, jak ma się to w przypadku protez ruchomych. Jednakże należy dbać o niego specjalnymi akcesoriami, aby filary nie uległy spróchnieniu.
Na filmiku widać do jakich rozmiarów muszą być oszlifowane zęby, aby most porcelanowy zmieścił się w jamie ustnej. W trakcie takie postępowania ząb może „doznać szoku”- w końcu zdzieramy z niego jego wierzchnią „skórę”, czyli szkliwo i tkankę leżącą pod spodem-zębinę. Wówczas musimy liczyć się z koniecznością leczenia kanałowego. W ten sposób mieliśmy żywego zęba-i już nie mamy. Może się tak zdarzyć w każdym momencie- tuż po szlifowaniu, miesiąc po, a nawet kilka lat.
NO TO MOŻE IMPLANT?
Implanty są najnowocześniejszą metodą odbudowy braków zębowych. Możemy nimi odtworzyć pojedynczy ząb, kilka braków, a nawet bezzębie.
Procedura składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wkręcenie śruby, która musi zintegrować się z kością, obrosnąć nią. A drugi-to etap protetyczny, zacementowanie odpowiedniej korony. Między nimi są 3-4 miesiące przerwy.
www.dentamax.com.pl
Pojedynczy implant może odbudować właściwie każdy brakujący ząb. Most na implantach – kilka braków, w tym braków skrzydłowych (kiedy brakuje wielu ostatnich zębów w łuku i brak jest możliwości wykonania mostu).
Istnieje także metoda all-on-4 lub all-on-6, która pozwala uzyskać odtworzenie wszystkich brakujących zębów w postaci mostu zacementowanego na stałe. Nie ma więc konieczności wyjmowania protezy po każdym posiłku, nie ma strachu przed wypadnięciem jej z jamy ustnej. A przede wszystkim nie pojawia się zanik kości i dalsza jej destrukcja.
Pacjent odzyskuje nowy uśmiech, pewność siebie oraz zdrowie.
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Każdy z nas wybierze tę najbardziej pasującą do siebie. Pamiętajmy jedynie, żeby mieć na uwadze wstawienie zęba, którego chcemy usunąć. Bo nim się obejrzysz, a możesz stracić wszystkie.
Jeśli czujesz, że problem utraty zęba lub zębów może dotyczyć Ciebie, to zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych lekarzy specjalistów:
Autor artykułu:
Lek. dent. Izabela Rodziewicz
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2007 roku. Właściciel gabinetu Dr Mleczak.