Nie śpisz już kolejną noc z rzędu. W dzień też nie dasz rady się zdrzemnąć, bo maluch uspokaja się tyko na parę minut, kiedy uda mu się w końcu włożyć całą piąstkę do buzi. A tak to non stop płacz, płacz, płacz…. Znasz to? Jeśli Twoje dziecko ma około 6 miesięcy to prawdopodobnie rozpoczął się „wyczekiwany” czas ZĄBKOWANIA!!! Masz zapewne serdecznie dość, ale też współczujesz swojej kruszynce, że tak cierpi. Postaram się troszkę podpowiedzieć jak ulżyć obydwu stronom.
W tym miejscu zachęcamy gorąco do przeczytania wpisu: Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?
1. Gryzaki… wszelakie, mogą być schłodzone, ale nie zamrożone!!
2. Szczoteczka do mycia zębów
, ale tu mająca rolę gryzaka. Włosie masuje i drapie dziąsełka, a reszta główki- uciska. Możesz też pomóc dziecku w tej czynności. Weź szczoteczkę albo nasuń na palec gumową i masuj dziąsła swojej pociechy.
3. Mazidła:
- Dentinox
W składzie mamy: wyciąg z rumianku, Lodocainę, makrogol. Czyli działanie przeciwzapalne i znieczulające
- Camilia
W składzie mamy: rumianek, szkarłatkę amerykańska, rzewień lekarski. Zioła te mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ściągające. Jest to produkt homeopatyczny, nie zawiera leków znieczulających, cukru ani substancji konserwujących. Występuje pod postacią płynu w pojedynczych dawkach
- Anaftin Baby żel na ząbkowanie
W składzie mamy między innymi aloes i szafran uprawny, które mają działanie regenerujące, przeciwzapalne, gojące, poprawiające krążenie oraz uspakajające (szafran). Jest to żel adhezyjny, czyli przyklejający się do dziąsła, chroniąc je w ten sposób przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo tubka zakończona jest szczoteczką z wypustkami, więc można nią wykonywać masaż. Lub opróżnić tubkę i dać ja dziecku do ssania i auto-masażu. Nie zawiera środków znieczulających.
Z mazidłami jest o tyle problem, że te z Lidocainą mogą być stosowane tak, aby nie przekroczyć dawki maksymalnej leku. Znieczulenie jest miejscowe, ale ze śliną niestety rozprowadzi się po całej buzi, a uczucie odrętwienia nie każdemu maluchowi może się spodobać. Każde ze smarowideł, nawet adhezyjny Anaftin, nie będzie na dziąśle zbyt długo, więc nie spodziewajmy się, ze przyniesie ulgę np. na kilka godzin.
4. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
- Ibuprofen
Dla dzieci po 3 miesiącu życia maksymalna dawka dobowa to 150mg w 3 dawkach co 6-8 godzin. Występuje w postaci syropu lub czopków. Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, jako jedyny zalecany dla dzieci lek, ma działanie przeciwzapalne.
Po zastosowaniu syropu pamiętaj, aby wytrzeć jamę ustną mokrym gazikiem nawiniętym na palcu. Jaki jest cel tego zabiegu? Słodki syrop oblepia jamę ustną stanowiąc pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych. Ścierając go zmniejszasz szanse na powstanie próchnicy wyrastających zębów mlecznych.
- Paracetamol
Dzieciom po 3 miesiącu życia dawkę ustala się wg masy ciała i siatki centylowej podanej na ulotce preparatu. Dawka maksymalna to 60mg/kgmc/dobę. Preparat jest w formie syropu, dlatego uczulam Cię na zmywanie go ze śluzówki jamy ustnej.
Wymieniłam tylko kilka najbardziej popularnych środków, które mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe u maluszka. Jest ich na rynku całe mnóstwo. Jeśli nie jesteś czegoś pewien/ pewna zapytaj farmaceuty w aptece, na pewno coś doradzi. W razie pytań i wątpliwości, albo niepokojących Cię objawów u dziecka koniecznie skonsultuj się z pediatrą lub pedodontą. Dr Mleczak służy pomocą 🙂
Autor artykułu:
Lek. dent. Izabela Rodziewicz
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2007 roku. Właściciel gabinetu Dr Mleczak.